Narodowe Czytanie 2021

4 września miała miejsce jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Celem akcji od samego początku jest propagowanie znajomości literatury narodowej.

W tym roku nasza szkoła włączyła się w przedsięwzięcie. Odczytywanie dzieł co prawda odbyło się 9 września, ale przecież to nie sama data jest ważna, ale przede wszystkim ukazanie piękna polskiej literatury i zachęcenie osób w każdym wieku, do jej czytania, poznawania. Osobą odpowiedzialną za koordynowanie akcji w szkole była pani Alicja Więch. Po konsultacji z innymi nauczycielami wprowadzono zmiany w odniesieniu do czytanego dzieła. Mając na uwadze przedział wiekowy uczniów biorących udział w wydarzeniu postawiona na utwory Henryka Sienkiewicza. Klasy IV i VI czytały „W pustyni i w puszczy”, zaś klasy VII – VIII – „Quo vadis”.

Wydarzenie rozpoczął dyrektor naszej szkoły pan Paweł Dobek. Czytający uczniowie byli podzieleni na dwie grupy. Młodsza (IV, VI) zapoznawała się z utworem „W pustyni i w puszczy”, zaś starsza (VII – VIII) – „Quo vadis”. Czytał Pan Dyrektor, wychowawcy, rodzice, a przed wszystkim uczniowie. Włożyli wszyscy mnóstwo wysiłku w przygotowanie, teksty, dość trudne swoją drogą, były znakomicie przygotowane. Uczniowie czytali je powoli, głośno, świetnie modulując głosem, wywoływali przerażenie, radość, zaciekawienie, irytację, złość.

Oby ta pasja czytania, entuzjastyczne przyjmowanie tekstów z każdym dniem w uczniach naszej szkoły rozkwitało, a owocem tego były liczne wypożyczenia w naszej szkolnej, i nie tylko, bibliotece.